czwartek, 25 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaTesty i rankingiPrzegląd darmowych programów antywirusowych

Przegląd darmowych programów antywirusowych

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” custom_margin=”-46px|auto||auto||” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”]

Ciężko wyobrazić dziś sobie życie bez internetu. Korzystamy z niego codziennie, czy to w pracy, domu, czy też na uczelni. Niektórzy rekordziści logują się na swoje ulubione portale społecznościowe nawet kilkadziesiąt razy w ciągu 12 godzin! Przy tak częstym korzystaniu z internetu, towarzyszącego nam tak naprawdę w każdej godzinie naszego życia, najważniejsze jest, aby nasze dane były w tym całym wirtualnym świecie jak najbezpieczniejsze. Jak zatem się chronić? Odpowiedź jest jedna: zaopatrzyć się w odpowiedniego antywirusa.

Jakiego antywirusa wybrać?

Być może pomyślisz teraz: „no dobrze, ale co, jeśli nie chcę za niego płacić?”. To proste – sięgnij po darmowego antywirusa. Może nie będzie tak dobry i skuteczny jak wersje, które trzeba kupić, ale zagwarantuje przynajmniej podstawową ochronę Twojego urządzenia. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać ten właściwy i darmowy program antywirusowy, a także przedstawimy tanie odpowiedniki, których cena za miesięczne użytkowanie nie przekracza nawet 10 złotych. Pamiętaj, że już tania wersja antywirusa daje dużo więcej możliwości, niż darmowe programy, które często mają bardzo dużo wad i nie spełniają zwiększających się wymagań użytkowników.

Przy wyborze darmowego rozwiązania, zwrócić uwagę na popularność antywirusa. Nie zalecamy korzystania z bezpłatnych antywirusów, z których korzysta niewielu użytkowników i o których nie ma opinii w internecie na co najmniej kilku portalach. Chodzi o bezpieczeństwo komputera i danych. Zatem program, który na nim zainstalujesz, musi być w pełni zaufany i nie może nieść ze sobą ryzyka zainstalowania oprogramowania szpiegowskiego przesyłającego Twoje dane do innych podmiotów.

Wybierając w pełni darmowe antywirusy musisz być świadomy faktu, że często wiąże się to ze wyświetlaniem zwiększonej ilości reklam i wyskakujących okienek z informacją o promocjach i możliwościami zakupu wersji pełnej.

Lista darmowych antywirusów wartych uwagi

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych, całkowicie darmowych antywirusów. Możecie śmiało skorzystać z jednego z nich i cieszyć się bezpieczeństwem podczas surfowania po internecie. Przygotowaliśmy też listę bardzo tanich antywirusów, które oferują szerokie spektrum możliwości (niektóre z nich mogą równać się nawet z najdroższymi programami na rynku!).

darmowe antywirusy

Darmowe antywirusy

  • Avast Free Antivirus – jest jednym z najczęściej wybieranych, darmowych antywirusów. Zapewnia potencjalną ochronę poczty, przeglądarki internetowej oraz całego komputera. Podczas instalacji warto zaznaczyć opcję firewall oraz korzystać z trybu hardering mode, który blokuje nowe zagrożenia łącznie z tymi określanymi mianem 0-day.
  • Avira Free Antivirus – jedna ze słabszych propozycji – nie chroni przed ransomware, groźniejsze ataki są niewykrywalne, nie skanuje też załączników mailowych.
  • Comodo Internet Security Premium – chroni przed atakami hakerskimi i malware 0-day. Z tego zbioru to zdecydowanie najwyższy pakiet, jaki oferują darmowe rozwiązania. Posiada możliwość skanowania skryptów, moduł zabezpieczenia przelewów internetowych, firewall, skaner stron www z analizą w chmurze i HIPS monitorujący aktywność. Ciekawostką jest dostęp do Viruscope, który skutecznie wycofuje szkodliwe modyfikacje ustawień systemowych.
  • Microsoft Defender – chroni przed exploitami, trojanami, spyware, fałszywymi instalatorami i częścią ransomware. Współdziała z umieszczonym w Windowsie SmartScreen, który monitoruje pobierane pliki.
  • Panda Free Antivirus – również w tym zestawieniu nie wypada najlepiej. Chroni przed wirusami w czasie rzeczywistym, ale nie wykrywa ransomware. Plus: skanuje nośniki USB, posiada moduł gracza i oferuje bezpłatne odzyskiwanie systemu.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, ich największymi wadami są płatne opcje. O co chodzi? Programy te są darmowe tylko do pewnego stopnia. Kiedy próbujemy zmienić ustawienia na bardziej zaawansowane, wybrać inne opcje skanowania systemu, ochrony dokumentów, często pojawia się informacja, że jest to możliwe tylko po wykupieniu rocznej (lub kwartalnej, ewentualnie miesięcznej) subskrypcji na dany program. Często zdarza się także, że antywirus po wykryciu jakiegoś zagrożenia, informuje, że jego usunięcie jest możliwe tylko po wykupieniu właśnie pełnej (płatnej) wersji programu. Co za tym idzie – program okazuje się być płatny.

Płatna, ale tania alternatywa

Niestety, po wykupieniu poszczególnych dodatkowych opcji, możemy być zaskoczeni wysokością rachunku, jaki zapłaciliśmy. Wynika to z tego, że pierwszą znaczącą różnicą między darmowymi rozwiązaniami, a tanimi, jest właśnie odpłatność – płatne programy od początku nie narażają użytkownika na żadne dodatkowe opłaty. Często przy ich zakupach oferowane są nam różne promocje i zniżki, a my możemy cieszyć się pełnią możliwości programu, bez potrzeby martwienia się o inne, płatne opcje. Co ciekawe, opłata za taki program jest bardzo niewielka – zwykle jest to zaledwie ok. 4 – 20 złotych miesięcznie! Poniżej przedstawiamy możliwości oraz ceny tanich programów antywirusowych.

  • BitDefender Internet Security – jego cena to 89 złotych za 12 miesięcy, czyli 7 złotych i 42 grosze miesięcznie! W cenie programu otrzymujemy:
    • przełomowe rozwiązania technologiczne,
    • unikalne połączenie najwyższego poziomu zabezpieczeń oraz wydajności,
    • w pełni intuicyjną obsługę programu,
    • antyspam, kontrolę rodzicielską, szybki skaner,
    • urządzenie do przyśpieszania pracy obciążonego systemu,
    • narzędzie, chroniące przed atakami podczas dokonywania płatności w internecie,
    • sieć VPN (200 MB dziennie),
    • ochrona kamery internetowej i mikrofonu,
    • pełną ochronę przed wszelkimi wirusami (w tym ransomware) oraz aktualizowaną na bieżąco bazę wirusów.
  • AVG Internet Security – możesz go wykupić na rok już za 59 zł (czyli 4,92 zł).
    • chroni przed zagrożeniami online (w tym ransomware),
    • posiada moduł antyspam, firewall, ochronę poczty, bezpieczne płatności i możliwość szyfrowania plików,
    • automatycznie aktualizuje bazę wirusów,
    • blokuje dostęp do kamery.
  • Panda Antivirus Pro – Dome Essential – najtańszy z wymienionych antywirusów – jego cena to tylko 49 zotychl za pełny rok ochrony – czyli nieco ponad 4 zł miesięcznie!
    • gwarantuje pełną ochronę antywirusową w czasie rzeczywistym,
    • posiada zaporę sieciową i ochronę sieci Wi-Fi,
    • skanuje urządzenia zewnętrzne i nośniki USB,
    • oferuje VPN do 150 mb dziennie
    • do tego m.in. zdalne śledzenie urządzenia, zestaw ratunkowy, tryb gracza.

Co wybrać?

Zastanawiając się nad plusami i minusami antywirusów płatnych i bezpłatnych należy pamiętać, że wybierając opcję płatną, mamy zapewnione w bardzo niewielkiej cenie stuprocentowe bezpieczeństwo, roczną licencję, stale aktualizowaną bazę wirusów, dostęp do często 24-godzinnej pomocy technicznej oraz profesjonalne wsparcie informatyków, którzy służą pomocą w każdym, nawet najdrobniejszym problemie. Nie mamy tego oczywiście w pakietach, jakie oferują darmowe oprogramowania, często wymuszające na użytkownikach kupno bardzo drogich opcji, które w rzeczywistości kosztują grosze, jak np. w BitDefender.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?