piątek, 29 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaUsuwanie wirusów z komputera

Usuwanie wirusów z komputera

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” custom_margin=”-46px|auto||auto||” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” sticky_enabled=”0″]

Współcześnie komputery są dla większości z nas narzędziem służącym nie tylko do rozrywki, ale i nauki czy pracy. Niestety, wszystkie urządzenia połączone z siecią prędzej czy później mogą paść ofiarą wirusów, które spowalniają ich pracę, a niekiedy nawet uszkadzają lub usuwają zawarte na dysku pliki. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak usunąć wirusa z komputera.

Wirus, czyli sprytne zagrożenie

Rozważania na temat tego, jak pozbyć się wirusów z komputera warto zacząć od wyjaśnienia, czym w ogóle jest wirus. Mianem tym określa się złośliwe oprogramowanie, które spowalnia pracę komputera, uszkadza lub usuwa zapisane na dysku pliki, kradnie dane osobowe, hasła i kody dostępu (do poczty, kont bankowych, profili w mediach społecznościowych), a niekiedy umożliwia twórcy wirusa przejęcie kontroli nad urządzeniem. Wirusy komputerowe rozprzestrzeniają się na kilka sposobów: mogą być ukryte w plikach przesyłanych za pomocą poczty e-mail, na niektórych stronach internetowych, w fałszywych linkach czy urządzeniach przeznaczonych do gromadzenia plików, takich jak pendrive’y, przenośne dyski twarde czy – coraz mniej popularne – płyty CD.

Usuwanie wirusów warto zacząć od diagnozy

wirusy komputerowe - usuwanie Użytkownicy komputerów w wielu przypadkach nie zdają sobie sprawy, że ich urządzenia są nieustannie narażone na zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Często informacji odnośnie tego, jak usunąć wirusa szukają dopiero wtedy, gdy ich komputer zupełnie odmawia pracy. Istnieje cały szereg objawów wskazujących na obecność wirusów w komputerze – warto je znać. Zalicza się do nich:

  • nagły spadek wydajności pracy komputera, spowolnienie jego pracy i długi czas uruchamiania się systemu,
  • powolne uruchamianie się programów, wolniejsze ładowanie stron,
  • wyskakujące komunikaty programów, których nie instalowaliśmy (zazwyczaj informują, że komputer jest zainfekowany i podpowiadają, jak usunąć wirusy – tak naprawdę podczas rzekomego „usuwania” dochodzi do kradzieży plików),
  • podczas przeglądania stron internetowych zaczynają wyświetlać się niechciane reklamy,
  • zainstalowany w komputerze program antywirusowy sygnalizuje obecność zagrożenia (niestety, wiele osób wciąż lekceważy tego typu komunikaty…),
  • zmiana ustawień systemowych, takich jak tapeta pulpitu lub skróty na pulpicie,
  • brak dostępu do plików lub folderów,
  • nieoczekiwane wysyłanie poczty elektronicznej z komputera.

Jak pozbyć się wirusa? Możliwe działania

Co ciekawe, podstawowe informacje dotyczące tego, jak usunąć wirusy z komputera można znaleźć właśnie w Internecie. Specjaliści od sprzętu IT wynaleźli sporo sposobów na uratowanie systemu przed działaniem szkodliwego oprogramowania. Wśród działań, które bez większych problemów może wykonać nawet osoba bez zaawansowanej wiedzy informatycznej znajduje się m.in. wyczyszczenie systemu za pomocą programu CCleaner, zainstalowanie podstawowego firewalla oraz zainstalowanie dobrego programu antywirusowego.

Usuń wirusa przy pomocy specjalnych programów

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie komputera przed złośliwym oprogramowaniem oraz ewentualne usuwanie wirusów jest zainstalowanie na komputerze specjalnego programu antywirusowego. Może to być np. program Norton, Panda czy Bitdefender. Wszystkie one występują w dwóch wariantach: darmowym, zapewniającym podstawową ochronę przed najczęściej spotykanymi wirusami oraz płatnym, o wiele bardziej zaawansowanym, polecanym zwłaszcza osobom, które przechowują na komputerze ważne pliki lub dokonują za jego pomocą płatności internetowych. Z reguły koszt rocznej ochrony oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Pamiętaj, że darmowe rozwiązania zwykle nie są wystarczające – nigdy nie zastąpią rozbudowanych funkcji, jakie posiadają pełne wersje programów. Programy antywirusowe w znakomitej większości posiadają swoje darmowe dodatki, które można zainstalować bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Pozwalają na jeszcze szybsze wykrywanie wirusów np. ostrzegając przed kliknięciem w zainfekowany link. Blokują też te elementy witryn, które są potencjalnie niebezpieczne. Korzystanie z chmur internetowych także pozwala na szybkie skanowanie plików i usuwanie wirusów z poziomu internetu – co znacznie zwiększa ochronę i bezpieczeństwo danych.

Przywracanie kopii zapasowej

Elementem, który często okazuje się ostatnią deską ratunku jest tworzenie kopii zapasowych. Istnieją specjalne programy umożliwiajace szybkie i cykliczne tworzenie takich kopii. Dzięki nim możesz szybko przywrócić pliki, które mogły zostać uszkodzone przez wirusa. Podobne działanie mają narzędzia do przywracania systemu – z tą różnicą, że przywrócenie ustawień fabrycznych zwykle jest związane z całkowitym usunięciem wszystkich plików zgromadzonych na urządzeniu. Jednak zastosowanie kopii zapasowej i narzędzi do przywracania systemu pozwala odzyskać kontrolę nad sprzętem i plikami.

Jak usunąć wirusa z telefonu komórkowego?

Wraz z rozwojem technologii, również telefony komórkowe z dostępem do internetu stały się narażone na ataki złośliwego oprogramowania. Z tego powodu warto wiedzieć, jak usunąć wirusa ze smartfona. Tak jak w przypadku komputerów, najlepszym sposobem na to jest zainstalowanie sprawdzonego programu antywirusowego – według danych przedstawionych przez firmę AV-Test, aż 99% dostępnych dla smartfonów aplikacji antywirusowych uzyskało pozytywny wynik testu, co oznacza, że rozpoznały one i usunęły 95% wszystkich znanych wirusów. Oprócz tego staraj się nie pobierać na telefon aplikacji z niepewnych źródeł i usuń te, które wskazał antywirus. Podobnie ma się sprawa z klikaniem w linki niewiadomego pochodzenia. Pamiętaj też o aktualizacjach samego smartfona, jak i wszystkich aplikacji jakie na nim posiadasz – pozwoli to załatać wszystkie luki w oprogramowaniu i ograniczyć hakerom pole do ataku. Smartfony to teraz takie mini komputery – dlatego sprawdzają się dla nich te same działania prewencyjne i ratunkowe co do sprzętu komputerowego.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?