32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Jeżeli wydaje ci się, że współcześnie wszystkie dane są zabezpieczone jesteś w dużym błędzie. Okazuje się, że sieci publiczne WiFi nie są chronione, dlatego mogą stać się łatwym atakiem cyberprzestępców.

Definicja sieci publicznej

Publiczne WiFi można określić, jako sieć bezprzewodową, dzięki której możemy uzyskać darmowy dostęp do Internetu, jeżeli przebywamy poza domem. Dostęp do niej jest możliwy dla każdego użytkownika, ponieważ nie jest chroniony hasłem.

Cyberprzestępca a publiczna sieć

Jeżeli korzystamy z sieci publicznej, tej samej, z której w danej chwili korzysta haker ma on bezpośredni dostęp do pakietów, które wysyłamy i odbieramy. Haker działa za pomocą sniffery, czyli programu, jaki analizuje ruch sieciowy i udostępnia możliwość przeglądania pakietów.  W takich pakietach zawarte są adresy IP, które właśnie odwiedziliśmy. Haker może odczytać dokumenty, obrazy, pliki, hasła.

W jaki sposób bezpiecznie korzystać z publicznego WiFi?

Jeżeli nie jest to konieczne, należy unikać logowania z sieci publicznej. W chwili, gdy musimy to zrobić powinniśmy korzystać z szyfrowego połączenia VPN. Sieci tej można używać, jako tunelu, który szyfruje ruch. Bezpłatną usługę tego typu oferuje serwis AnchorFree.

Podstawowe zasady korzystania z publicznych sieci:

  1. Nie podawaj danych osobowych

Jeżeli łączysz się z publiczną niezabezpieczoną siecią, w żadnym wypadku nie podawaj swoich danych osobowych. Dotyczy to przede wszystkim numerów kart kredytowych, adresu zamieszkania, czy numerów ubezpieczenia.

  1. Korzystaj z prywatnych sieci VPN

Sieci VPN cechują się szyfrującym tunelem, który prowadzi do serwera głównego. Dzięki temu możemy zachować pełną anonimowość i obecnie są doskonałą alternatywą dla publicznych sieci WiFi.

  1. Strony z SSL

Jeżeli nie możesz korzystać z połączeń VPN warto odwiedzać jedynie strony posiadające certyfikat SSL. Zawierają one protoków HTTPS, który zapobiega przechwytywaniu i zmienianiu danych.

  1. Transmisja danych

Najczęściej korzystamy z sieci publicznych, gdyż istnieje uzasadniona obawa przed wysokimi rachunkami za Internet. Okazuje się jednak, że urządzenia z systemem android są częściej celem ataków hakerów. Tym samym warto u operatora wykupić transmisję danych mobilnych i korzystać w każdym miejscu ze swego osobistego hotsplota.

  1. Oprogramowanie antywirusowe

Aby poczuć się bezpiecznym warto zainwestować w oprogramowanie antywirusowe. Wystarczy pobrać darmowy program, lub też ten z niższej półki, który nie jest kosztowny. Dzięki niemu będziesz mógł bezpiecznie korzystać z niezabezpieczonych, nieznanych sieci Wi-Fi.