32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl

Stało się – wirus opanował Twój komputer na dobre. Czy jego obecność – oprócz denerwujących symptomów utrudniających użytkowanie sprzętu – niesie za sobą jakieś większe kłopoty? Co właściwie może się stać, jeśli w porę nie zareagujesz? Czy jest się czego obawiać?

Jakie są najpopularniejsze oznaki zawirusowania komputera?

Oznaki zawirusowania komputera zwykle widoczne są bardzo szybko – ale zdarzają się wirusy, które skutecznie ukrywają się przed użytkownikiem. Pierwszymi symptomami świadczącymi o tym, że dzieje się coś złego, może być drastyczne spowolnienie pracy komputera, zwiększona ilość spamu, samoczynnie wyświetlające się reklamy lub strony internetowe o niepożądanych treściach lub nagłe wyłączanie i ponowne włączanie się komputera. Oprócz takich oczywistych symptomów, występują także sygnały, o których np. poinformują Cię znajomi – że dostają maile lub wiadomości od Ciebie, których nie wysyłałeś. Dodatkowo Twoja skrzynka mailowa może nagle wypełnić się mailami z dziwnymi adresami lub też całkiem bez adresów nadawcy. Komputer może mieć także problemy z połączeniem się z Internetem, a z dysku znikaj pliki i mogą pojawić się programy, których nigdy nie instalowałeś. Jeśli włączysz komputer i po tym co zobaczysz przez myśl przejdzie Ci wyrażenie, że Twój komputer „oszalał” to znaczy, że dzieje się już z nim coś bardzo złego i czas najwyższy zareagować.

Co może zrobić wirus po przedostaniu się do komputera?

Jeśli kończyłoby się tylko na wyżej wymienionych sygnałach, wirusy można byłoby uznać za bardziej uciążliwe niż niebezpieczne. Niestety tak to nie działa. Wirus może uszkodzić dysk do tego stopnia, że nie będzie możliwe nawet awaryjne włączenie komputera. Szkodliwe oprogramowanie, które przedostanie się do systemu może również sprawić, że Twoje pliki czy też dane historii przeglądania trafią w niepowołane ręce. Podobnie może stać się z hasłami, numerami kont bankowych i danymi wrażliwymi – co może prowadzić nawet do wyłudzenia kredytów, czy też wyczyszczenia kont. W dzisiejszych czasach już sama kradzież tożsamości może okazać się opłakana w skutkach – aby wyeliminować takie ryzyko, trzeba pomyśleć o dobrej ochronie swojego komputera.

Jak ustrzec się przed wirusami i jak pokonać obecne już na komputerze zagrożenia?

Najskuteczniejszą obroną przed wirusami jest zapobieganie ich przedostaniu się do komputera – a to możesz osiągnąć dzięki wykorzystaniu naprawdę dobrego antywirusa np. Norton, Bitdefender lub Panda. Każdy z nich skutecznie zadba o aktualizacje niezbędnych składników systemu i na bieżąco będzie kontrolował przepływ danych w Internecie. Programy antywirusowe pomogą Ci także wyleczyć już zainfekowany komputer – tutaj działa zasada – lepiej późno niż wcale. Bitdefender, Panda i Norton różnią się między sobą głównie interfejsem – więc, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy i najwygodniejszy musisz określić sam. Każdy z nich skutecznie ochroni Twoje dane i Twój komputer przed wirusami i atakami hakerów – a to najważniejsze.