32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe metody, by ukraść nasze dane, a następnie wykorzystać je na wiele różnych sposobów, najczęściej do kradzieży pieniędzy z konta. Chodzi tu o osiągnięcie dwóch zasadniczych celów – nawet najbardziej ostrożny użytkownik ma dać się nabrać na przestępcze sztuczki, a sprawcy mają zostać nienamierzeni. Dlatego wymyślono pharming, bardziej wyrafinowaną formę phishingu.

Co to jest pharming?

Phishing to oszustwo internetowe, którego celem jest przekierowanie przeglądarki internetowej na podrobioną przez cyberprzestępców stronę WWW. Na fałszywej witrynie użytkownik podaje dane, a nawet przesyła skany dokumentów, których oczekują sprawcy.
Pharming to wyrafinowana, ale także bardziej perfidna forma phishingu. Adres fałszywej strony WWW pokrywa się bowiem z adresem strony prawdziwej. Użytkownik nie ma zatem możliwości sprawdzić, że właśnie jest ofiarą przestępstwa, a swoje dane podaje osobom niepowołanym. Takie działanie oszuści wykonują, zatruwając DNS lub odpowiednio modyfikując pliki na komputerze ofiary.

Jak zauważyć pharming?

Jak każde przestępstwo, tak i pharming można wykryć. By pliki na komputerze mogły być zmodyfikowane, potrzebny jest trojan. Taką infekcję powinien z kolei wykryć aktualny program antywirusowy. Jeśli natomiast zaatakowane zostaną serwery, strona nie będzie posiadała certyfikatu SSL. O wiarygodności potwierdzonej certyfikatem zawsze informuje użytkownika ikona kłódki umieszczona obok adresu. Zawsze warto też pamiętać, że strony logowania zawsze powinny mieć adres zaczynający się od https://.
Choć pharming to atak wymierzony głównie w korporacje, to jednak czujni powinni być wszyscy użytkownicy. Warto zwracać uwagę na wiarygodność strony poświadczoną certyfikatem SSL oraz posiadać aktualne oprogramowanie antywirusowe.