32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Nie od dziś wiadomo, że ataki cyberprzestępców mogą wyrządzić poważne szkody danym zgromadzonym na dyskach, w chmurach, na serwerach, jak również ogołocić użytkowników z pieniędzy. Ostatnio okazało się jednak, że ich aktywność jest bardzo obciążająca dla ludzkiej psychiki. Pojawiło się nawet nowe pojęcie: cyberstres.

Czym jest cyberstres i dlaczego może być groźny?

Pod pojęciem cyberstresu kryje się odczuwanie zdenerwowania w związku z koniecznością stosowania zabezpieczeń i ewentualnością wystąpienia zagrożeń takich jak infekcja wirusem, pojawienie się oprogramowania szpiegującego, atak typu ransomware itd. Osoby cierpiące z powodu cyberstresu obawiają się o woje bezpieczeństwo, ale jednocześnie odczuwają dyskomfort z powodu narastającej presji. O zagrożeniach mówi się w telewizji, radiu, można o nich przeczytać w internecie i usłyszeć od znajomych. Skrajnie zestresowani ludzie zaczynają unikać techniki, więc jeśli mają zrobić coś typu podsumowanie miesięcznych wydatków, prędzej zrobią to na papierze, niż w arkuszu kalkulacyjnym. Na własne życzenie zaczynają cofać się w rozwoju, bo unikają wyzwań zawodowych, nie podejmują edukacji, obawiają się ryzyka, jakie niesie ze sobą kontakt z komputerami  i innymi urządzeniami, które mogą paść ofiarą cyberprzestępców.

W pułapce

W ten sposób jest bardzo trudno żyć, więc presja rośnie. U wrażliwych jednostek z cyberstresu może rozwinąć się pełnoobjawowa depresja. Zagrożenie części osób może wydawać się śmieszne, bo dla nich tego typu lęk jest irracjonalny. Nie należy jednak lekceważyć cyberstresu ani tego, do czego może doprowadzić. Tym problemem społecznym interesują się nawet twórcy oprogramowania zabezpieczającego, m.in. Kaspersky. Ich zdaniem, stres wywołany intensywnością zagrożeń w świecie wirtualnym przenikających do rzeczywistości ma duży wpływ na bezpieczeństwo. Osoby zestresowane i odrzucające technikę dopuszczają do ataków lub nie są świadome zagrożenia. Mogą stanowić bardzo słabe punkty, jeśli np. pracują w firmie wykorzystującej duże ilości danych.

W jaki sposób sobie z tym radzić?

Stres tego rodzaju trzeba zwalczać w skuteczny sposób, zanim wywoła poważniejsze konsekwencje. Doraźną metodą jest np. skorzystanie z pomocy doświadczonego informatyka lub innej osoby, która przejmie obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa komputera lub innego urządzenia. W niwelowaniu cyberstresu pomaga również korzystanie z wysokiej jakości rozwiązań programowych i sprzętowych, głównie systemów takich jak pakiety security – zdejmuje to z użytkownika urządzenia odpowiedzialność i nie wymaga od niego trzymania ręki na pulsie.