32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


W ostatnim czasie świat niemal oszalał na punkcie bezpieczeństwa w Internecie, ale przede wszystkim prowadzenia polityki prywatności. Od czasu zdemaskowania rządowego programu szpiegującego, stworzonego przez Amerykanów, każdy, kto może, szuka sposobu na odrobinę anonimowości w sieci. Dobrym sposobem na to wydaje się być właśnie VPN, czyli wirtualna siec prywatna.

Szyfrowanie danych to konieczność

Od czasu konieczności szyfrowania połączeń w celu ich dodatkowego zabezpieczenia, takie programy jak CyberGhost VPN to niezbędny element wyposażenia każdego użytkownika. Dzięki niemu możliwe jest utworzenie swoistego tunelu pomiędzy konkretnymi dwoma punktami w publicznej przestrzeni sieciowej.

Działanie VPN jest banalne

Tradycyjne łączenie się z Internetem powoduje, ze nasze ID komputera jest w pełni jawne, a co za tym idzie, podczas korzystania ze stron http, można nasz ruch sieciowy w banalny sposób przechwycić, a następnie odczytać oraz wykorzystać. Wszystkie informacje o nas, takie jak loginy, hasła, czy inne, często naprawdę istotne kwestie, są przez nas samodzielnie wysyłane w eter sieci internetowej. W publicznej sieci narażeni jesteśmy również na różnorodne ataki na przykład złośliwego oprogramowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku korzystania z VPN.

Virtual Private Network

W wirtualnej sieci prywatnej wszystkie rodzaje połączeń są dodatkowo szyfrowane, a w następnej kolejności przesyłane wygenerowanym tunelem na serwer, dopiero na którym następuje połączenie z Internetem. Z tej prostej przyczyny w chwili połączenia się z siecią widoczne IP będzie dotyczyło jedynie serwera, który pośredniczy w połączeniu, a nie naszego własnego. W ten sposób jako użytkownicy Internetu uzyskujemy utraconą anonimowość oraz prywatność.  Szczególnie ważne jest to w przypadkach częstego korzystania z otwartych sieci internetowych, dostępnych na przykład na lotniskach,  w galeriach handlowych czy w restauracjach, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na różnego rodzaju ataki – najczęściej skuteczne ze względu na słabe zabezpieczenia systemowe czy nieuwagę użytkowników.

Sposób na ominięcie blokad

IP naszego serwera nie jest w takich chwilach rozpoznawane, co daje nam możliwość korzystania z międzynarodowych stron internetowych, w Polsce na przykład z jakiś względów niedostępnych czy ograniczonych. Dla zagranicznych serwerów będziemy widoczni jako „swojacy”. Trzeba mieć jednak nieco cierpliwości, ponieważ korzystanie z bezpiecznego połączenia zajmuje więcej czasu niż w standardowych przypadkach.