32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Przypuszczasz, że Twój smartfon złapał wirusa? To bardzo prawdopodobne – hakerzy coraz częściej celują właśnie w telefony. Te niewielkie urządzenia przez swoją poręczność stały się skarbnicą danych o swoich właścicielach – od kontaktów, przez dane osobowe, po loginy bankowe. Moc obliczeniowa telefonów dorównuje osobistym komputerem, dlatego używamy ich na równi z laptopami, a nawet częściej.

Nietypowe zachowanie telefonu wzbudza niepokój. Tym bardziej, że narażony jest nie tylko system Android, ale również iOS. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy telefon jest zainfekowany, skorzystaj z naszego poradnika. Pozbędziesz się obaw, a w razie konieczności – niechcianego szkodnika.

Kilka podstawowych oznak wskazujących na wirusa na telefonie

Na początek jedna ważna informacja – wirus w telefonie może nie dawać żadnych objawów wskazujących na jego obecność! Hakerzy właśnie do tego dążą – im dłużej szkodnik pozostanie niezauważony, tym dłużej cyberprzestępca wykrada dane i wykorzystuje urządzenie do innych przestępczych celów.

Zdarza się jednak, że pojawiają się pewne symptomy, które możesz bagatelizować, zrzucając je na wiek sprzętu. Zacinanie czy przegrzewanie nie zawsze oznacza, że telefon nadaje się do wymiany. Często winowajcą jest właśnie wirus lub inne szkodliwe oprogramowanie.

Aby sprawdzić, czy telefon jest zawirusowany, zwróć uwagę na poniższe objawy infekcji:

 • Wolne działanie urządzenia

Telefon długo nie odpowiada na Twoje żądania? Jeśli pamięć w telefonie nie jest przepełniona, powodem może być działanie wirusa w tle.

 • Żądanie dodatkowych uprawnień

Część aplikacji potrzebuje dostępu do pewnych funkcji telefonu, np. lokalizacji lub kontaktów. Zanim jednak klikniesz “zezwól”, pomyśl, czy żądanie danej aplikacji pasuje do jej działania. Kiedy zwykła gra prosi Cię o możliwość wykonywania połączeń, to zapewne fałszywa, zainfekowana aplikacja, która chce narazić Cię na dodatkowe koszta, a nawet przejąć kontrolę nad urządzeniem.

 • Przegrzewanie telefonu

Wirusy zazwyczaj mocno angażują zasoby urządzenia. Telefon nagrzewa się przy normalnej pracy lub gdy leży nieużywany? Prawdopodobnie to skutek ataku wirusa.

 • Uciążliwe reklamy

Wyskakujące okna nie pozwalają Ci normalnie korzystać z przeglądarki? Często to wynik działania adware – szkodliwego oprogramowania reklamowego.

 • Przekraczanie limitu danych

Komunikat o przekroczeniu limitu pojawia się co chwilę, choć do tej pory nie miałeś z tym problemów? Jeśli nie korzystasz z internetu więcej, niż zazwyczaj, przyczyny szukaj w działaniu wirusa w tle.

 • Wzrost rachunku za telefon

Haker chce na Tobie zarobić – aby tego dokonać, może dopisywać Twój numer do płatnych subskrypcji i innych usług premium. Jeśli zauważysz nagły i niczym niewytłumaczalny wzrost rachunku za telefon, upewnij się, czy winowajcą nie jest szkodliwe oprogramowanie.

 • Zbyt szybkie wyczerpywanie baterii

To normalne, że z czasem telefon szybciej się rozładowuje. Jednak jeśli zauważysz nagłą zmianę w szybkości zużywania baterii, rozważ, czy nie masz wirusa. Złośliwe programy nie są zwykle zoptymalizowane pod kątem oszczędzania energii, więc szybciej wyczerpują baterię, niż zwykłe aplikacje.

 • Częste awarie aplikacji

Zawieszanie, zamykanie czy samoistne otwieranie aplikacji uniemożliwia Ci normalne korzystanie z telefonu? Najprawdopodobniej złapałeś wirusa.

Chcesz łatwo sprawdzić, czy telefon ma wirusa? Zainstaluj odpowiedni program antywirusowy. Współczesne antywirusy, działające w czasie rzeczywistym, pozbędą się szkodnika, zanim zdąży utrudnić Ci życie jakimikolwiek oznakami swojej obecności.

Fałszywe żądania

To jedno z najbardziej podstępnych działań wirusów, dlatego warto poświęcić mu chwilę uwagi. Kiedy włączasz aplikacje, niekiedy proszą one o dostęp do dodatkowych funkcji. Jeśli bez zastanowienia zatwierdzasz wszystkie, czas na zmianę przyzwyczajeń.

Czytaj dokładnie, czego żąda aplikacja. Dostępu do kontaktów, lokalizacji, plików, kamery, mikrofonu, a czy może nawet do uprawnień administratora? Kiedy wysuwane żądanie w żaden sposób nie pasuje do danej aplikacji – służy ona do czegoś innego – to oznaka, że na Twoim telefonie działa fałszywy, złośliwy program.

Fałszywe żądania to nie tylko objaw działania złośliwego oprogramowania, ale realne zagrożenie. Kiedy program szpiegujący uzyska dostęp do Twojej kamery i mikrofonu, istnieje duże ryzyko szantażu zdjęciami lub nagraniami, a także regularnego podglądania. Hakerzy sprzedają podglądaczom dostęp do kamer na czarnym rynku – problem dotyczy zwłaszcza młodych kobiet.

Uprawnienie aplikacji do wykonywania połączeń lub wysyłania SMS-ów może się skończyć wysokimi rachunkami za telefon. Haker wykorzysta Twój numer kontaktu z numerami premium, co wiąże się z naliczaniem znacznie wyższych opłat, niż normalnie.

Kiedy przez nieuwagę pozwolisz zawirusowanej aplikacji na dostęp do uprawnień administratora, spodziewaj się całkowitego przejęcia Twojego urządzenia przez cyberprzestępcę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że całkiem utracisz do niego dostęp. Telefon może też stać się częścią botnetu, czyli grupy urządzeń zainfekowanych szkodliwym programem, pozwalających hakerowi na zdalną kontrolę nad nimi.

Podstawowym działaniem w takiej sytuacji jest całkowite skasowanie podejrzanej aplikacji. Pamiętaj także o regularnych aktualizacjach – usuną one luki systemowe, które stanowią furtkę dla wirusów. Aby nie martwić się każdym kliknięciem, sięgnij po antywirus, który ochroni Cię również przez własną nieuwagą.

Jak dokonać sprawdzenia obecności wirusa w telefonie?

Wszystko wskazuje na to, że Twój smartfon złapał szkodnika? Aby sprawdzić obecność wirusa i usunąć go, skorzystaj z jednej z poniższych metod:

 • Usuń ręcznie

Zaawansowani użytkownicy z pewnością poradzą sobie z taką opcją. Kiedy chcesz sam pozbyć się niechcianego szkodnika, uruchom telefon w trybie awaryjnym. Taki manewr uniemożliwi działanie wszystkim aplikacjom firm trzecich, również wirusom. Pracując w trybie awaryjnym, przejdź do ekranu Ustawienia>Aplikacje>Pobrane. Następnie, odinstaluj wszystkie programy, które budzą Twoje podejrzenia.

 • Przywróć ustawienia fabryczne

Kiedy z telefonem jest naprawdę źle, przywrócenie ustawień fabrycznych okazuje się najskuteczniejszym działaniem. Traktuj je jednak jako ostateczność. Pamiętaj, że w wyniku tego działania stracisz wszystkie dane i programy, które będziesz musiał instalować na nowo. Przed przywróceniem ustawień fabrycznych pamiętaj o zgraniu wszystkich istotnych plików, których nie będziesz w stanie odtworzyć, np. zdjęć i filmów – chyba, że regularnie tworzysz kopie zapasowe, np. w chmurze.

 • Zainstaluj aktualizacje

Wirusy potrzebują “furtki”, aby dostać się do Twojego urządzenia. Te furtki to luki w zabezpieczeniach systemu. Aby zminimalizować ryzyko złapania wirusa, zadbaj o aktualizacje, które usuwają ewentualne luki i w ten sposób chronią Twój telefon. Po usunięciu luki, wirus korzystający z niej zniknie.

 • Użyj antywirusa

W czasach, gdy telefony służyły tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, antywirus faktycznie nie był dla nich istotny. Obecne smartfony to jednak miniaturowe komputery. Potrzebują więc takiego samego zabezpieczenia, jak ich więksi koledzy.

Aby sprawdzić, czy ma się wirusa w telefonie, wystarczy skorzystać z programu antywirusowego dedykowanego dla urządzeń mobilnych. Uważaj na darmowe aplikacje – nie są tak skutecznie, jak ich płatne odpowiedniki. Mają znacznie mniej funkcji, przez co nie dadzą Ci pełnej ochrony.

Weź również pod uwagę źródło, z którego pobierasz program. W przypadku sklepu Google Play, generalnie możesz być spokojny. Jednak w przypadku nieautoryzowanych sklepów z aplikacjami, zamiast darmowego antywirusa możesz pobrać wirusa podszywającego się pod przydatną aplikację.

Decydując się na płatny program antywirusowy, nie tylko uchronisz się przed wszystkimi rodzajami zagrożeń internetowych, ale też zapewnisz sobie dostęp do wielu innych przydatnych funkcji. Moduł antykradzieżowy, tworzenie kopii zapasowych, filtr połączeń i wiadomości sms czy kontrola rodzicielska to opcje, które zwykle dostajesz w pakiecie w programach dobrych firm.

Po jaki antywirus sięgnąć? Wybierz propozycje znanych i sprawdzonych marek, które dają pełną ochronę i nie spowalniają pracy telefonu. Kaspersky, Norton, Bitdefender, Panda i ESET świetnie sprawdzą się na smartfonach z Androidem. Jeśli korzystasz z iPhone’a, sięgnij po Norton, Bitdefender lub Kaspersky – są dostosowane również do urządzeń mobilnych z iOS-em.

Cyberprzestępcy wykorzystują wiele dróg, by dostać się na Twój telefon. Wirusy, robaki, trojany, spyware, ransomware… Pod tymi nazwami kryją się szkodniki, przez które możesz utracić dane, a nawet dostęp do urządzenia. Warto się przed nimi chronić jeszcze zanim trafią na telefon.

Spokój i swobodne korzystanie ze smartfona zapewni Ci odpowiednio dobrany antywirus. Mimo to, warto pamiętać o najczęstszych drogach, jakimi szkodliwe programy dostają się na telefony. Zachowaj ostrożność podczas instalowania aplikacji, sprawdzania poczty, klikania w linki i załączniki przesłane przez znajomych, a także w wyskakujące reklamy. Połączenie zabezpieczeń sprzętowych ze zdrowym rozsądkiem to najlepszy sposób na uchronienie się przed wirusami.