32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Obecnie korzystamy z wielu sklepów internetowych i różnego rodzaju serwisów, w których niezbędne jest założenie i posiadanie konta. Do logowania używamy adresu e-mail lub też nazwy użytkownika i hasła. O ile nazwa użytkownika nie sprawia problemu, o tyle przeważnie chcemy, by nasze hasło było naprawdę bezpieczne. To samo egzekwują od nas właściciele serwisów, wymagając wpisania mocnego hasła. Jak zatem je stworzyć?

Jak powinno wyglądać mocne hasło?

Silne lub mocne hasło posiada kilka charakterystycznych elementów, które muszą się w nim znaleźć.

  1. Silne hasło powinno posiadać nie mniej niż osiem znaków. Jest to wymagane najczęściej, gdyż czym dłuższe jest hasło, tym trudniej je złamać metodą Brute Force, która polega na odgadywaniu go znak po znaku.
  2. Mocne hasło musi posiadać litery duże i małe, cyfry oraz znaki specjalne. Tutaj również panuje zasada, czym bardziej skomplikowane i bezsensowne hasło, tym lepiej. Warto zatem unikać słów, nazw, imion i nazwisk.
  3. Hasło warto zmieniać co 30 dni. Taką procedurę zaleca GIODO. Zmniejsza to szansę wykorzystania hasła przez osoby niepowołane w razie kradzieży lub wycieku danych.
  4. Nie należy mieć tego samego hasła do różnych kont. Również zminimalizuje to straty w przypadku wycieku danych.
  5. Hasła warto przechowywać w menadżerach haseł. Tego typu programy umożliwiają przechowywanie wielu haseł w jednym miejscu. Pomagają też w generowaniu silnych kombinacji znaków, dzięki czemu użytkownik nie musi ich wymyślać i pamiętać. Menadżery takie często oferują pakiety oprogramowania antywirusowego.

Bezpieczne menadżery haseł zawierają programy antywirusowe tj. Kaspersky Internet Security czy F-Secure. Jeśli nasz program antywirusowy nie ma takiej możliwości, możemy zaopatrzyć się w któryś z darmowych programów tj. KeePass, Dashlane czy LastPass.