32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Nieraz już mogliśmy się przekonać, jak bardzo kosztowne może być posługiwanie się Facebookiem oraz Messengerem. Jak się również okazało już niejednokrotnie, zabezpieczenia tego portalu społecznościowego właściwie nie istnieją, a żadna bariera nie chroni tego, co dzieje się wewnątrz systemu oraz co zostaje za ego pomocą przesyłane. W taki sposób działają coraz częściej naciągacze, ale również wyłudzacze pieniędzy, oszuści Internetowi oraz cała masa cyberprzestępców, którzy w ten właśnie sposób znajdują doskonałą możliwość na rozwijanie swojej działalności, wykradanie poufnych danych, haseł czy danych związanych z dostępem do kont czy stron internetowych. Obecnie pojawiło się nowe zagrożenie w postaci wysyłanych przez naszych rzekomych znajomych próśb o wysłanie darmowego SMS-a w jakimś celu.

Konkurs z cennymi nagrodami

W wiadomościach wysyłanych przez naszych znajomych najczęściej można znaleźć prośbę o zagłosowanie na nich w różnego rodzaju konkursach, na przykład fotograficznym czy nawet bliżej nieokreślonym, w którym podana jest cenna nagroda, na wygrani której ma szansę nasz znajomy, jeśli tylko wyślemy jednego SMS-a o stosownej treści na podany numer. Jak się łatwo domyślić, to kolejne oszustwo, które w tajemniczy sposób zostaje rozsyłane po naszych znajomych, oczywiście bez ich wiedzy i oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto się na takie prośby nabierze i wyśle wiadomość.

Jakie są straty?

Chociaż jednorazowa strata to około 5 złotych, więc może nie jest powalającą z nóg kwotą, jednak jeśli dodać wszystkie wyłudzone w ten sposób pięciozłotówki, otrzymamy naprawdę pokaźną sumkę. To również z tej okazji Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar uaktualnić rejestr UKE i znowelizować ustawę, prawa telekomunikacyjnego, jakie wreszcie będzie miało chronić konsumentów przed tego typu naciągaczami, którzy obecnie mają się w Polsce całkiem nieźle.

Sprawdzenie pogody może cię dużo kosztować

Podobne SMS-owe przekręty były wysyłane do losowo wybranych użytkowników telefonów komórkowych, którzy swoich urządzeń niespuszczani z oczu, należało więc głupie dowcipy kolegów wykluczyć z grona podejrzanych. SMS-y o włączonej usłudze związanej z przesyłaniem aktualnej prognozy raz dziennie za 1 zł plus VAT. W razie chęci zrezygnowania z tej usługi, użytkownik był proszony o wysłanie SMS-a AG.STOP na numer 92590. To jednak powoduje jeszcze większe kłopoty finansowe, ponieważ owa wiadomość kosztuje nas  zdecydowanie więcej, niż deklarowane 1,23 zł.