32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


W kwestii logowania do systemów komputerowych następują spore zmiany. Zapominanie haseł to proceder dosyć częsty. Jednakże w niedalekiej przyszłości może już to być zbyteczne. Logowanie za pomocą odcisku palca, głosu, skanowania twarzy to wcale nie jest niemożliwy wymysł. Jedną z nowoczesnych technologii, z którą mamy obecnie do czynienia jest Trust API.

Identyfikacja indywidualna

Każdy użytkownik sieci jest pewnym indywiduum. Sposób bycia, szybkość pisania na klawiaturze, używanie określonych czcionek, emotikonek, łączenie się z określonymi hotspotami, lokalizacja to elementy, które charakteryzują każdą osobę w odrębny sposób. Właśnie na tym elemencie ma oprzeć się owa nowa technologia. Na podstawie tych elementów ma być obliczany indywidualny wskaźnik zaufania, czyli Trust Score. Tenże wskaźnik będzie wysoki w przypadku dostępu do ważnych danych jak na przykład przy logowaniu do bankowości internetowej. W przypadku mniej ważnych kont ów wskaźnik nie będzie natomiast wysoki. Współcześnie w coraz większej ilości urządzeń mobilnych, w coraz większej ilości smartfonów mamy do czynienia z funkcją odcisku palców, toteż można także coraz swobodniej korzystać z funkcji indywidualnej identyfikacji podczas logowania.

Nowoczesna przeglądarka

W październiku tego roku na rynku powinna pojawić się nowoczesna wersja przeglądarki Google, w której będziemy mieli dostęp do możliwości logowania się przy pomocy narzędzi biometrycznych. Do owych narzędzi można tutaj zaliczyć:

  • odcisk palców,
  • funkcję rozpoznawania twarzy,

Na chwilę obecną funkcja Shape Detection API jest już dostępna w wersji beta owej przeglądarki. Dzięki tym rozwiązaniom, można korzystać z możliwości logowania się metodami biometrycznymi na urządzeniach:

  • z systemem Chrome OS
  • z systemem Linux
  • z systemem Android
  • z systemem macOS
  • w systemie Windows

Warto tutaj zaznaczyć, że takie logowanie jest w pełni bezpieczne, a używa się do tego celu kryptografii klucza publicznego. Zachowane są tutaj wszelkie najwyższe standardy, które zostały ustanowione przez World Wide Web Consortium.

Dzięki tym rozwiązaniem możemy mówić o znacznie wyższym standardzie bezpieczeństwa danych. O ten aspekt musimy dbać w każdej podejmowanej decyzji.