32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Już niebawem rozpocznie się szaleństwo zakupowe związane z okresem okołoświątecznym. Niemal każdego z nas czeka zakup co najmniej kilku prezentów mikołajkowych i bożonarodzeniowych. Okres wielkich zakupów gwiazdkowych otwierają z wielkim przytupem wyprzedaże na Black Friday. W tym roku przypada on w piątek 27 listopada. A już kilka dni później kolejna okazja – Cyber Monday – święto zakupów dedykowane fanom sprzętu elektronicznego. To w tym czasie rozpoczyna się największy ruch w sklepach – tych tradycyjnych, ale też tych online. To w sklepach internetowych pojawia się wiele najciekawszych i najkorzystniejszych ofert. Ale wiążą się z tym pewne problemy – bezpieczeństwo podczas zakupów. Jak więc kupować przez internet, by nie stracić pieniędzy i otrzymać oczekiwany towar?

Jak nie dać się oszukać podczas zakupów online?

Handel internetowy to aktualnie najprężniej rozwijająca się gałąź gospodarki. W związku z pandemią koronawirusa wiele firm było zmuszonych do przejścia z trybu stacjonarnego na internetowy – online. Dzięki takiemu zabiegowi większość firm w ogóle może przetrwać ten ciężki okres. Stałe koszty utrzymania serwisu online są bowiem znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnego sklepu, dzięki czemu zyski mogą być wyższe.

Jednak szybki rozwój przestrzeni e-commerce to również ryzyko dla samych klientów. Niestety bowiem wśród firm zdarzają się i takie, które swój sklep internetowy traktują jako szybki i niezbyt uczciwy sposób zarobienia pieniędzy. Na przestrzeni ostatnich lat podobnych sytuacji było co najmniej kilka. Jednym z głośnych przykładów był popularny sklep oferujący smartfony. Co prawda wysyłali oni urządzenia (przede wszystkim smartfony) do swoich klientów, ale w kilkudziesięciostronicowym regulaminie był skrzętnie ukryty punkt, w którym znajdowało się postanowienie, że klient nie kupuje na własność telefonu, lecz go wypożycza, a sklep może w każdej chwili żądać jego zwrotu. Kolejnym przykładem jest sklep, który na pierwszy rzut oka wyglądał jak zupełnie wiarygodna, poprawnie przygotowana witryna. Chwalił się dużą ilością pozytywnych komentarzy zbieranych od dobrych kilku lat, sporą ilością zamówień, a sama firma była zarejestrowana w Polsce. Jednak okazało się, że przez okres dwóch – trzech tygodni przyjął on zamówienia i wpłaty na kwotę około 100 tysięcy złotych, a żadnego sprzętu nikomu nie wysłali. Okazało się, że firma była zarejestrowana pod fałszywym adresem i po prostu przejęła sklep internetowy, który wcześniej upadł, wraz z wszystkimi przypisanymi do niego komentarzami i bazą użytkowników. Przed tak przygotowanym oszustwem naprawdę bardzo ciężko się obronić, bo nawet nie zabezpieczy nas sprawdzenie opinii i informacji czy firma faktycznie istnieje.

Jak się chronić przed nieuczciwymi sprzedawcami internetowymi?

Tych kilka poniższych porad zdecydowanie ograniczą możliwość oszustwa ze strony oszustów i nieuczciwych sklepów. I choć pewnie nie ma 100% zabezpieczenia, to warto je stosować, żeby chociaż zminimalizować ewentualne straty.

  • Zachowaj spokój

Pośpiech zawsze jest złym doradcą. Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się, że kupiłeś coś bardzo szybko, bez zastanowienia, nie chcąc stracić okazji… Takich super okazji pojawi się szczególnie dużo, gdy ruszą promocje świąteczne czy na Black Friday i będą one intensywnie reklamowane czy to w Google czy social mediach. A taką reklamę może sobie wykupić dosłownie każdy, także oszust o nieuczciwych zamiarach. Dlatego też klikanie w reklamy i błyskawiczne dokonywanie zakupów bez zastanowienia na stronie, na którą one przekierowują, może sprowadzić na Ciebie poważne problemy. Gdy widzisz najlepszą na świecie okazję „za grosze” warto jednak zachować sporą ostrożność, przeanalizować czy faktycznie będzie dla nas korzystna i sprawdzić ją według kolejnych punktów z tego artykułu, zwłaszcza jeśli nie jest ona oferowana przez dobrze Ci znany i sprawdzony sklep.

  • Czytaj regulamin sklepu i promocji

Powiem szczerze, do tej pory rzadko miałem „przyjemność” czytać regulaminy sklepów internetowych. Jednak przykład jednego ze sklepów ze smartfonami, o którym wspomniałem na początku, bardzo dobrze obrazuje, że warto to robić, szczególnie gdy widzimy, że ceny oferowane przez sklep są znacznie niższe od rynkowych. Regulaminy to często długie, skomplikowane i zawiłe teksty, które są napisane w sposób mało przejrzysty i nieczytelny dla przeciętnego Kowalskiego. Niech to jednak nie będzie Twoją wymówką – warto chociaż pobieżne przeczytać taki regulamin. Dzięki temu możemy już być spokojniejsi. Podobnie sprawa wygląda w przypadku regulaminu poszczególnych promocji organizowanych szczególnie w okolicy Black Friday, bowiem internetowe sklepy potrafią wymyślić całkiem zaskakujące zapisy, które nie mają racji bytu ze względu na obowiązujące przepisy prawa.

  • Weryfikuj dane firmy

Przed złożeniem zamówienia w sklepie internetowym warto przyjrzeć się bliżej samej firmie, która sprzedaje produkty w bardzo dobrej cenie. W tym celu swoje pierwsze kroki skieruj do ogólnodostępnych internetowych baz – CEIDG lub KRS – sprawdzić jej dane i zgodność z tymi, które przedstawiają na stronie. Po kilku danych – np. numerze NIP czy Regon – można wyszukać w centralnym rejestrze firmę, dzięki czemu dowiesz się kiedy została zarejestrowana, czy nadal istnieje, a także gdzie znajduje się siedziba firmy. Ich weryfikacja to kolejny punkt odhaczony na liście, który daje Ci większe zabezpieczenie przed nieuczciwą firmą. Jeśli po sprawdzeniu masz wątpliwości czy faktycznie taka firma w ogóle istnieje lub dane podane na stronie różnią się od tych w systemie, powinna Ci się natychmiast zapalić czerwona lampka. A jeśli dane się zgadzają, ale kupujesz coś w danym sklepie po raz pierwszy, warto wybrać opcję płatności za pobraniem. Wówczas płacisz za urządzenie/sprzęt dopiero w momencie przyjścia paczki, którą masz prawo sprawdzić przy kurierze.

  • Sprawdzaj certyfikaty

Na certyfikaty jakości i wiarygodności użytkownicy sklepów internetowych zwracają chyba uwagę coraz rzadziej. Może to ze względu na fakt, że jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, że część z takich znaków jakości można kupić za parę tysięcy złotych. Jednak w praktyce najbardziej cenione organizacje zajmujące się certyfikacją sklepów internetowych nie mogą sobie pozwolić na podobne praktyki. Wśród firm, którym zdecydowanie można zaufać, są między innymi Trusted Shops, Euro Label, Rzetelna Firma, Słucham Swoich Klientów czy Laur Konsumenta. Swoje własne certyfikaty jakości wystawiają również porównywarki cenowe, takie jak Ceneo czy Skąpiec.  Jeśli sklep chwali się na swojej stronie przyznaniem certyfikatu, warto zweryfikować na stronie firmy, która go nadaje, czy sklep faktycznie go otrzymał i kiedy to się stało.

  • Sprawdzaj sprzedawców

Jeśli robisz zakupy na takich serwisach jak Allegro czy Aliexpress, podstawą bezpiecznych zakupów jest sprawdzenie informacji o poszczególnych sprzedawcach. Chodzi tu zwłaszcza o zweryfikowanie od kiedy dana firma znajduje się na platformie, jakie ma oceny, czy jest zarejestrowana w Polsce. Dzięki tym podstawowym danym jesteś w stanie w dużym stopniu wyeliminować oszustów i naciągaczy. Tych na szczęście również szybko wyłapują same serwisy sprzedażowe. Co więcej, zarówno na jednej jak i drugiej platformie zakupowej funkcjonuje program ochrony kupujących, dzięki czemu nawet jeśli transakcja nie pójdzie po naszej myśli, możemy ją zgłosić i znacznie szybciej odzyskać pieniądze.

Podsumowując: aby bezpiecznie robić zakupy przez internet, należy zastosować się do tych kilku powyższych rad, które są absolutnie podstawowymi i fundamentalnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa podczas kupowania online. Warto z nich zresztą korzystać nie tylko podczas zakupów w internecie, ale korzystając z sieci każdego dnia – zasada ograniczonego zaufania i zachowanie zdrowego rozsądku do Twoja pierwsza warstwa ochrony internetowej. Pamiętaj również, że wszelkiego rodzaju oszuści są praktycznie zawsze o krok przed nami, tak by wykorzystać naszą nieuwagę lub naiwność i korzystając z nich zarobić pieniądze. Okres zakupowego szaleństwa pod koniec roku dodatkowo wpływa na nasze podejmowanie decyzji i powoduje, że zdecydowanie spada nasza czujność. Dlatego przed każdym, szczególnie większym zakupem zastanów się dwa razy, sprawdź wszystko dokładnie, nawet jeśli ktoś sprzątnie Ci świetną okazję sprzed nosa.