32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Eksperci AVG przygotowali zestaw porad pozwalających uniknąć zainfekowania złośliwym oprogramowaniem typu ransomware.

AVG ostrzega przed ransomware

Ransomware to jedno z najczęściej wymienianych w ciągu ostatnich miesięcy zagrożeń internetowych. To szkodliwe oprogramowanie blokuje możliwość korzystania z urządzenia i ma na celu wyłudzenie od użytkowników okupu za jego odblokowanie. Eksperci AVG alarmują o stale wzrastającej liczbie coraz bardziej zaawansowanych nowych próbek, rozprzestrzeniających się najczęściej przez linki i maile phishingowe lub wykorzystujących luki w systemie operacyjnym czy zainstalowanych na urządzeniu aplikacjach, żądających niekiedy astronomicznych sum za uzyskanie ponownego dostępu do własnego komputera.

Protect-Yourself-from-RansomwareSpecjaliści AVG opublikowali kilka najważniejszych zasad bezpieczeństwa, które pomogą ochronić urządzenia i sieci. Choć dotyczą one w szczególności zagrożeń typu ransomware, to ich przestrzeganie zapewnia skuteczniejszą obronę przed większością złośliwych i szkodliwych programów.

Jak ochronić swoje urządzenia przed zagrożeniami typu ransomware?

  1. Nie ufaj żadnym linkom lub załącznikom w otrzymywanych wiadomościach e-mail – phishing jest nadal najczęściej wykorzystywanym sposobem do zainfekowania programami ransomware. Jeśli nie spodziewasz się otrzymanego maila lub masz wobec niego wątpliwości, to na wszelki wypadek nie otwieraj go i usuń ze skrzynki.
  2. Aktualizuj oprogramowanie – zadbaj o to, aby system operacyjny oraz oprogramowanie na Twoim urządzeniu były zawsze aktualne. Gdy pojawią się nowe aktualizacje, niezwłocznie je instaluj, niezależnie czy korzystasz z komputerów z systemem Windows, Mac, czy Linux – obejmują one nie tylko udoskonalenia i nowe funkcje, ale także eliminują luki bezpieczeństwa.
  3. Pozbądź się nieużywanych lub najbardziej podatnych na ataki programów – w przypadku zawartości swoich urządzeń stosuj zasadę minimum i przechowuj jedynie te aplikacje, z których rzeczywiście stale korzystasz. Pozostałe odinstaluj. Pozbądź się także, jeśli to możliwe, wyjątkowo wrażliwych programów, np. Adobe Flash Player.
  4. Stosuj najnowsze rozwiązania antywirusowe – wybierz sprawdzone oprogramowanie zabezpieczające, gwarantujące wielopoziomową i skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym, blokujące nawet najnowsze zagrożenia internetowe.
  5. Regularnie twórz kopie zapasowe – zabezpiecz się dodatkowo na wypadek ataku i systematycznie zapisuj kopię zapasową systemu i zawartości dysków. Pamiętaj, aby przechowywać ją na zewnętrznym nośniku odłączonym od komputera (w przeciwnym razie może także zostać zainfekowany) lub w chmurze.

 

Źródło: now.avg.com

Marcin