piątek, 26 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJak policja łapie cyberprzestępców?

Jak policja łapie cyberprzestępców?

Przestępczość w sieci stale się rozwija. Nowe rodzaje przestępstw internetowych powstają szybciej, niż reaguje na to język, stąd wiele z nich nie ma nawet polskiej nazwy. Nie znaczy to bynajmniej, że nie występują one w naszym kraju.

Rodzaje przestępstw

Wbrew pozorom to nie ataki hackerskie, czyli włamania za pośrednictwem Internetu do czyjegoś serwera lub komputera są najczęstszym rodzajem cyberprzestępstwa. Dużo popularniejszy jest phishing, czyli wyłudzenie lub kradzież danych, które pozwalają następnie na przejęcie kontroli nad naszą pocztą e-mail, kontem na portalu społecznościowym lub… kartą kredytową czy kontem bankowym.
Rodzajem przestępstwa internetowego jest także cyberstalking, czyli uporczywe prześladowanie kogoś za pośrednictwem Sieci. Szczególnie podatne na zastawiane przez przestępców pułapki są dzieci. O wiele chętniej klikają na różne linki, które dorosłym wydałyby się podejrzane. Warto pamiętać, że wśród tych stron mogą być również portale towarzyskie lub społecznościowe. Oczywiście to dobrze jeżeli dziecko zawiera nowe znajomości, ale musimy też pamiętać o zagrożeniu, jakim jest pedofilia.
Cyberprzestępstwa koniecznie trzeba zgłaszać na policję. Obecnie dysponuje ona specjalnymi jednostkami zajmującymi się wyszukiwaniem i ściganiem sieciowych przestępców. Znając ich metody pracy policjanci mogą łatwo namierzyć adresy IP, z których korzystał przestępca. Oczywiście wielu z nich próbuje maskować swoją obecność, dlatego tak ważne są wszelkie materiały dowodowe, które mogą pomóc w ujęciu podejrzanego. Często zdarza się, że robi on jakiś błąd, na który tylko czekają policjanci.
Warto pamiętać że policja jest niemal bezradna wobec cyberprzestępców, jeżeli nie będą z nią współpracowali zwykli obywatele.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?