32 220 35 21 biuro@omegasoft.pl


Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak szybko rośnie liczba osób uzależnionych od Internetu lub takich, które nie czują się uzależnione, ale z sieci korzystają w każdej sytuacji. Dodatkowo Internet przestał być medium dostępnym tylko na komputerach. Coraz częściej korzystamy z niego na smartfonach i tabletach. Mobilność tych urządzeń prowadzi do tego, że online jesteśmy prawie 24 godziny na dobę – w domu, pracy, szkole, w podróży i w każdym innym miejscu, gdzie tylko jest dostęp do wi-fi lub przynajmniej zasięgu sieci komórkowej. Niestety, często zapominamy o bezpieczeństwie urządzeń mobilnych, a w konsekwencji naszym.

Nie dbamy o naszą prywatność na urządzeniach mobilnych

O tym, że tak właśnie jest świadczą badania przeprowadzone przez Kaspersky Lab. Według nich:

  • 50% respondentów nie korzysta z funkcji zdalnego znajdowania lub blokowania telefonu,
  • 75% ankietowanych nie zachowuje czujności podczas łączenia się z sieciami wi-fi,
  • 50% osób śpi ze swoim smartfonem,
  • około 33% respondentów zabiera urządzenie mobilne do łazienki.

Badania te wyraźnie mówią, że nasze smartfony zabieramy dosłownie wszędzie. A co, jeśli do naszego urządzenia wkradnie się trojan i zrobi kilka zdjęć podczas kąpieli lub nagra pikantny filmik?
Nie jest to wcale tak mało prawdopodobne, jak może się wydawać, bo dalszy ciąg badania Kaspersky Lab świadczy, jak chętnie złodzieje lub nieuczciwi znalazcy korzystają ze zdobytych danych. 25% użytkowników, których smartfon lub tablet został skradziony albo zagubiony odkryło, że zgromadzone na nim dane wyciekły do Internetu.

Jak chronić urządzenie mobilne

Jeśli smartfon lub tablet jest naszym stałym towarzyszem, zadbajmy o jego właściwe zabezpieczenie. Wystarczy, że będziemy pobierać aplikacje z oficjalnych sklepów, używać unikatowych i silnych haseł, a także rozsądnie korzystać z sieci wi-fi, a znacznie zmniejszymy ryzyko wycieku naszych danych oraz szpiegowania przez cyberprzestępców. Warto też zainstalować oprogramowanie antywirusowe na urządzenia mobilne.